“Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir” mövzusunda tədbir keçirilib.
17 Mart 2025-ci il tarixində ADPU-nun Cəlilabad filialında, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin sərəncamına əsasən 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar “Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirdə filialın Elmi katibi N.Babayev, Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin müdiri S.İsmayılova, şöbənin mütəxəssisi Ş.Hüseynov, Təbiət və sosial elmlər, onların tədrisi texnologiyası kafedrasının baş müəllimi Ə.Mirzəzadə, professor – müəllim heyəti və müxtəlif ixtisaslar üzrə tələbələr iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan baş müəllim S.İsmayılova “Konstitusiya və Suverenlik İli”nin Azərbaycanın hərtərəfli inkişafında mühüm mərhələ olacağını vurğulayıb.
Təbiət və sosial elmlər, onların tədrisi texnologiyası kafedrasının baş müəllimi Ə.Mirzəzadə “Konstitusiya və Suverenlik İli” nin qüdrətli Azərbaycanın dünya ölkələri birliyində özünə layiqli yer tutmasında, müstəqilliyimizin dönməz və əbədi olmasında əvəzsiz rol oynayacağını bildirib.
ADPU-nun Cəlilabad filialında “8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü” nə həsr olunan ümumfilial tədbiri keçirilib .
Rəy yoxdu
7 Mart 2025- ci il tarixində ADPU-nun Cəlilabad filialında “8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü” nə həsr olunan ümumfilial tədbiri keçirilib . Tədbirdə filialın direktoru, dosent X.H.Sultanlı, professor-müəllim heyəti, müxtəlif struktur bölmənin əməkdaşları, fərqli ixtisaslar üzrə tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə ilk olaraq Vətən uğrunda canından, qanından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan filialın direktoru, dosent X.H.Sultanlı “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” münasibətilə dəyərli xanımları təbrik edib, onlara gələcək həyatlarında uğurlar arzu edib.
Daha sonra Universitetin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirakına, qüsursuz və səmərəli fəaliyyətinə görə “8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü” münasibətilə filialın bir sıra qadın əməkdaşları və tələbələri Filial rəhbərliyi tərəfindən “Fəxri Fərmanla “ təltif olunub.
Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “8 Mart Beynəlxalq Qadınlar günü”nə həsr olunan “ Cənnət mələyim ” adlı şeir müsabiqəsi keçirilib .
6 Mart 2025-ci il tarixində ADPU-nun Cəlilabad filialında Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “8 Mart Beynəlxalq Qadınlar günü”nə həsr olunan “ Cənnət mələyim ” adlı şeir müsabiqəsi keçirilib . Müsabiqədə müxtəlif ixtisaslar üzrə tələbələr iştirak ediblər. Tələbələrin şeir ifaları münsiflər heyəti tərəfindən dinlənilərək qiymətləndirilib. Nəticələrə əsasən ilk 3 yerin sahiblərini və həvəsləndirmə ilə təltif olunan tələbələrin siyahısını nəzərinizə çatdırırıq.
I yer – Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi ixtisasının IV tədris ilinin tələbəsi Əlizadə Nihad Himayət oğlu, Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi ixtisasının II tədris ilinin tələbəsi Hüseynzadə Mirzəhra Hüseyn qızı
II yer – Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi ixtisasının II tədris ilinin tələbəsi Fətəliyeva Leyla Əjdər qızı , İbtidai sinif müəllimliyi ixtisasının I tədris ilinin tələbəsi Quliyeva Fatimə Malik qızı
III yer – Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi ixtisasının III tədris ilinin tələbəsi Muradova Aytən Cavid qızı, Məktəbəqədər təhsil ixtisasının I tədris ilinin tələbəsi Mirqiyaszadə Rüqayyə Ziya qızı
Həvəsləndirmə – Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi ixtisasının I tədris ilinin Tağıyev Ramal Camaləddin oğlu, İbtidai sinif müəllimliyi ixtisasının I tədris ilinin tələbəsi Məmmədli Gülər İlyas qızı.
Qalibləri təbrik edir və gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayırıq.
Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Klassik dövr mütəfəkkirlərinin yaradıcılığına həsr olunan “Poeziya gecəsi” keçirilib.
4 mart 2025-ci il tarixində ADPU-nun Cəlilabad filialında Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Klassik dövr mütəfəkkirlərinin yaradıcılığına həsr olunan “Poeziya gecəsi” keçirilib.
Tədbirdə Dil-ədəbiyyat, pedaqoji elmlər və onların tədrisi texnologiyası kafedrasının müdiri Y.Dadaşlı, f.ü.f.d A.Əhmədov, kafedranın baş müəllimi T.İsgəndərov, müəllim R.Muradlı, Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin müdiri S.İsmayılova, şöbənin mütəxəssisi Ş.Hüseynov, Təbiət və sosial elmlər, onların tədrisi texnologiyası kafedrasının baş müəllimi E.İsmayılova və müxtəlif ixtisaslar üzrə tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə ilk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib, daha sonra Vətən uğrunda canından, qanından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə Dil-ədəbiyyat, pedaqoji elmlər və onların tədrisi texnologiyası kafedrasının baş müəllimi, f.ü.f.d A.Əhmədov çıxış edərək Klassik dövr mütəfəkkirlərinin yaradıcılığında əsas məqamlara toxunub.
Daha sonra Azərbaycan şairi, farsdilli poeziyanın klassiki, intibah dövrü ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nizami Gəncəvinin yaradıcılığına aid vacib məqamlar vurğulanıb və onun yaradıcılığına aid M.Hüseynzadə şeir ifası səsləndirib.
Çıxışdan sonra “İsgəndərnamə”də yer alan Nüşabə ilə İsgəndərin görüş səhnəsini canlandırmaq üçün səhnəyə L.Fətəliyeva, M.İskəndərov, Ç.Babayeva və İ.Cabbarov dəvət olunub.
Tədbirin davamında M.Füzulinin yaradıcılığına toxunularaq onun “Leyli və Məcnun” əsərindən Leyli və anasının dialoqunu səhnəyə gətirmək üçün L. Fətəliyeva və M.Hüseynzadə dəvət edilib.
Daha sonra Səməd Vurğunun “Vaqif” dramından “Vaqiflə Qacarın görüş səhnəsi”ni təqdim etmək üçün səhnəyə . M. Cəfərli , A.Əliyev, M. İskəndərov və İ.Cabbarov dəvət olunub.
Tədbirin sonunda Cəlilabad rayon Musiqi məktəbinin şagirdi R.Ağayevin “Xudayar təsnifi” ifası tədbir iştirakçıları tərəfindən dinlənilib.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Cəlilabad filialında “proqram akkreditasiyası”nın növbəti iclası keçirilib.
28.02.2025-ci il tarixində Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Cəlilabad filialında “proqram akkreditasiyası”nın növbəti iclası keçirilib. Təşkilat komissiyasının sədri, pedaqoji fakültənin dekanı M.A.Rəhimova və komissiya üzvləri, professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə keçirilən iclasda hesabatlar dinlənilib və irəlidə görüləcək işlər planlaşdırılıb.
ADPU-nun Cəlilabad filialında “Konstitusiya və Suverenlik ili”nə həsr olunan tədbir keçirilib.
28 fevral 2025-ci il tarixində ADPU-nun Cəlilabad filialında, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin sərəncamına əsasən 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik ili”elan edilməsi ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbirdə filialın direktoru , dosent X.H.Sultanlı, filialın Elmi katibi N.Babayev, Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin müdiri S.İsmayılova, şöbənin mütəxəssisi Ş.Hüseynov, Təbiət və sosial elmlər onların tədrisi texnologiyası kafedrasının baş müəllimləri Ş.Namazova, Ə.Mirzəzadə və müxtəlif ixtisaslar üzrə tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə ilk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib, daha sonra torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından, qanından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan filialın direktoru, dosent X.H.Sultanlı, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya layihəsinin hazırlanmasının , heç bir mübaliğəyə yol vermədən, müstəqil dövlətçiliyimizin qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsəri olduğunu bildirib. 1995-ci il iyunun 5-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin Sədrliyi ilə Konstitusiya Komissiyasının ilk iclasından başlayaraq, 12 noyabr referendumunadək Ümummilli Lider Azərbaycanın Əsas Qanununun hazırlanmasına, onun bütün prinsipial müddəalarının geniş ictimaiyyət tərəfindən müzakirəsinə şəxsən rəhbərlik etdiyini bildirərək, Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev bu sənədin təkcə dövrün tarixi və siyasi reallıqlarının deyil, bütövlükdə, xalqın milli-mənəvi dəyərlərinin süzgəcindən keçərək qəbul olunmasına çalışdığını və buna da nail olduğunu nəzərə çatdırıb. .
Təbiət və sosial elmlər onların tədrisi texnologiyası kafedrasının baş müəllimi Ş.Namazova , 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsində tarixi qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19–20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror əməliyyatı nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edildiyini vurğulayıb. Tədbirin sonunda Konstitusiya və Suverenlik ilinə həsr olunan video-çarx izlənilib.
” Xocalı Soyqırımı”na həsr olunan tədbir keçirilib.
26 Fevral 2025- ci ildə ADPU-nun Cəlilabad filialında ”Xocalı Soyqırımı”na həsr olunan “Qan yaddaşımız” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə filialın elmi katibi N.Babayev, Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin müdiri S.İsmayılova, şöbənin mütəxəssisi Ş.Hüseynov, Təbiət və sosial elmlər, onların tədrisi texnologiyası kafedrasının baş müəllimi Ə.Mirzəzadə və müxtəlif ixtisaslar üzrə tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə ilk olaraq Vətən uğrunda canından, qanından keçmiş şəhidlərimizin və Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin müdiri S.A.İsmayılova tədbiri açıq elan edərək sözü Təbiət və sosial elmlər, onların tədrisi texnologiyası kafedrasının baş müəllimi Ə.Mirzəzadəyə verib. O, “Xocalı Soyqırımı” zamanı xalqımızın başına gətirilən müsibətlərdən tədbir iştirakçılarına bəhs edib.
Filialın elmi katibi N.Babayev erməni qəsbkarlarının illərlə xalqımıza düşmənçilik siyasəti aparmaqlarından danışıb.
Tədbirin davamında Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi ixtisasının III tədris ilinin tələbəsi A.Muradova, eyni ixtisasın II tədris ilinin tələbəsi L.Fətəliyeva şeir ifası ilə çıxış ediblər.Sonda “Xocalı soyqırımı”na həsr olunan video-çarx izlənilib.
21 Fevral – Beynəlxalq Ana Dili Günüdür!
Fevralın 21-i bütün dünyada Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunur. 1999-cu ilin noyabrında Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə UNESCO tərəfindən fevralın 21-i Beynəlxalq Ana Dili Günü elan edilib.
Ana dilimizi qorumaq və inkişaf etdirmək hər bir azərbaycanlının müqəddəs borcudur.
Elanlar
ADPU Cəlilabad filialında “Cənnət mələyim” adlı şeir müsabiqəsi keçiriləcəkdir.
ADPU-nun Cəlilabad filialında Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “8 Mart- Beynəlxalq Qadınlar Günü”nə həsr olunan “ Cənnət mələyim” adlı şeir müsabiqəsi keçiriləcəkdir.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən şəxslər 051-453-84-51 nömrəsi ilə və ya filialın rəsmi sosial şəbəkələrinə müraciət etməklə qeydiyyata alına bilərlər.